Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 21.12.2012 20:10:42 

JARUTE

MYSLIVOST
 
 
VSTUP NA TUTO STRÁNKU NEPATŘÍ LIDEM Z BEZHLAVOU OCHRANOU PŘÍRODY A JEJICH LAICKÝMI NÁZORY,CO
 
 
ZNÁJÍ JEN PŘÍRODU Z VYŠLAPANÉ CESTIČKY K ZÁLIVCE Cannabis indica
 
 
 tyto fotky mě poslal přítel chovatel Jarda Šindelář(chovatelům stavákú,netřeba představovat) z Kanady,když smetl tohoto huňáče motorkou Harley-Davidson.On sám vyvázl bez škrábanců
      
 
 
 
 
 
 
lov černé zvěře 2010
 
    
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 JELEN SIKA
 
  
 
 
 
 
 
  LOVY POSLEDNÍCH LET
 
   
 
 VÝŘAD DIVOKÝCH KACHEN
 
  
 
  
     
 VÝŘADY ROKU 2009
    
 
 
 
   
 
 
 TOMBOLA NA PLES  2009
 
 
 
   ODCHOVY DROBNÉ A SPÁRKATÉ , BY SE NEDALY USKUTEČNIT BEZ ŘÁDNÉ PÉČE O ZVĚŘ...LETOŠNÍ ZIMA TOMU HODNĚ NASVĚDČUJE A PROVĚŘUJE,ALE DÍKY USILÍ A POMOC KOLEGŮ I NEJMLADŠÍCH SE TO ZVLÁDÁ..ZA TO JIM PATŘÍ DÍK
 
  
  
  
 
 
 
 i  o kachny je potřeba se postarat
    
 
v zimě jich na nezamrzající potok přilétá několik tisíc
 
 
  
 
  
 
 
 REGULACE ŠKODNÉ NASVĚDČUJE ZVÝŠENÉMU VÝSKYTU DROBNÉ ZVĚŘE
 
 
 
 
DALŠÍM PROBLÉM JE KRKAVEC,ALE TO UŽ VÁM ZDE VKLÁDÁM ČLÁNEK Z images.google.cz/imgres JEDEN Z MNOHA,TAK SI UDĚLEJTE OBRÁZEK SAMI JESTLI NAŠE SNAHA NENÍ MARNÁ
 
Krkavec velký – rozporuplný zástupce naší ptačí fauny
 

Lov krkavcovitých aneb držíme pospolu?

Nebudeme chodit kolem horké kaše a začneme hned od podlahy. První věcí,o které bych chtěl mluvit a začít vážnou diskusi je lov nebo ochrana krkavce velkého. Je až s podivem, že si takzvaní ochránci přírody dlouhá léta úspěšně prosazovali a prosazují naprostou ochranu krkavce velkého a naše myslivecká organizace nebyla schopna najít pádné argumenty proti bezhlavé ochraně přírody, já to nazývám ,,ochrana přírody ode zdi ke zdi.“ Ochrana přírody je samozřejmě důležitá věc a měli bychom přírodu opravdu chránit. Ale!!! Tím, že si pár lidí, kterým jiní lidé nakukají že tohle zvířátko je chudáček a ti zlí myslivci ho málem vyhladili, usmyslí, že tohle zvířátko za každou cenu ochrání, se nic nevyřeší. Jak je možné, že ochranářské organizace mají takovou moc? Vždyť jsou to lidé, kteří velmi často ani nevědí jak to dotyčné zvířátko vlastně vypadá a žije. Stále nadáváme a stěžujeme si na ty ,,blbý“ ochranáře. Je opravdu chyba v nich nebo v politice a vystupování nás myslivců. Ta naše povaha česká je velmi zapeklitá věc. Všichni mají plná ústa, co by se mělo udělat, ale když přijde na lámání chleba, tak nikdo nic neví a má strach zvednout ruku. Nerad bych zažil to, co si nechali líbit myslivci v Německu. Tam to došlo tak daleko, že byli myslivci opravdu permanentně osočováni a haněni ve všech sdělovacích prostředcích. Díky bohu si to uvědomili a doslova udeřili zpět a – jde to! Bohužel už asi nevrátí to, že si ochranáři prosadili trvalé hájení straky obecné a je to opravdu pecka. Ve městě jich vidíte desítky a desítky. Můj názor je, že jednou relací v české televizi Tisíc let české myslivosti to asi nezachráníme. Chybí nám a to opravdu velmi, trvalý a informativní kontakt s veřejností. Proč se neprosadíme? Kdybychom chtěli, byli bychom největší volební stranou v České republice, 100 000 členů už je slušná síla hlasů. Ale kde ty hlasy jsou? A protože se někde musí začít, tak bychom mohli jako první vzít otázku krkavce velkého. Nádherný, inteligentní a mnoha legendami a pohádkami opředený pták. Teď si myslím spíše hororový pták. Už slyším tu reakci ,, ten fanatik“ – omyl, praktik a to velmi objektivní a věci znalý. Stavy krkavce velkého jsou opravdu neúnosné a mělo by se vážně začít prosazovat umožnění lovu tohoto nebojím se říci velmi úspěšného dravce. Tento pták je velmi inteligetní, silný a nemá v přírodě žádného nepřítele a dožívá se opravdu úctyhodného věku. Jeho stavy jsou také úctyhodné. Není problém jich napočítat i 200 kusů na 1000 ha honitby.

Co je potravou krkavců?
Vše od velikosti šneka do velikosti koloucha, jehněte nebo čerstvě narozeného telete krávy, které naprosto suverénně napadají již při porodu. Srnčata, zajíčci, drobná zvěř a pěvci jsou pro něj naprostou samozřejmostí. Má vynikající zrak a smysl pro společný lov. Nechci zde fanaticky prosadit vyhubení krkavce, to v žádném případě. Patří do přírody stejně jako každý tvor, ale nemá díky nám lidem žádného přirozeného nepřítele, toho jsme už vyhubili. Selekce je více než nutná. Dalším druhem, který si zaslouží regulování stavů je sojka obecná. Její stavy jsou více než dostatečné a troufám si říci, že je zpěvnému ptactvu stejně nebezpečná jako straka, vrána, nebo krkavec. Několikrát jsem byl svědkem jak ničily sojky hnízda se snůškou kosa a sýkory.

Vyzývám tímto vedení ČMMJ a celou mysliveckou veřejnost k podpisové akci a k vyřešení tohoto jednoho z mála problémů, na které bychom měli jako správní ochránci přírody reagovat. Né takzvaní ochránci přírody, ale my myslivci bychom měli převzít titul ochránců přírody. Pokud máte záznamy na videu nebo fotografie s důkazy, co všechno krkavec umí, zašlete je do redakce časopisu myslivosti nebo na info@pro-myslivce.cz

Doufám že tento článek nebude brán pouze jako buřičský výlev fanatického myslivce, ale konkrétní popud k řešení závažného problému.

Děkuji za pozornost a dáme se do praktické teorie.

Lov krkavcovitých je výzvou pro opravdové lovce, neboť si troufám říci, že ulovení straky nebo vrány je stejně náročné nebo někdy náročnější než ulovení srnce nebo jelena.Je to bohulibá činost, neboť stavy strak, vran a krkavců neustále rostou. Všichni víme, jak ostražití jsou krkavcovití a tomu také přizpůsobíme náš způsob lovu.

Oblečení pro lov krkavcovitých Jestliže jsem dříve ve svých článcích o lovu srnce a jelena pouze doporučoval maskovací oblečení, při lovu krkavcovitých tvrdím, že je nezbytné. I při lovu z posedu na újedi je třeba zakrýt náš světlý obličej, neboť náš obličej je na tmavém pozadí posedu velmi zřetelný a kdo to již zkoušel z posedu ví, jak rychle straky nebo vrány na jakýkoliv pohyb reagují. Jestliže nechcete použít maskování, musíte otvor v okýnku co nejvíce zmenšit a zbraň mít připravenou, při sebemenším pohybu ptáci odlétají a většinou nám ty samé straky nebo vrány už na lep nesednou. Pokud lovíme ze země je třeba maskování celého těla a mělo by vždy korespondovat s podkladem aťje to na jaře či v zimě na sněhu.

Samotný lov za pomoci vábení, balabánů a újedi.

Straka obecná ( pica pica) Náš nejrozšířenější zástupce krkavcovitých je velmi chytrý ptáček a proto na něj také musíme jít chytře.

Jaro: Jaro je velmi příhodná doba pro lov vábením s balabány. V únoru se již začínají formovat páry a straky vyhledávají partnery pro páření. Toto příhodné období pro vábení trvá do dubna. Vábit straky budeme jejich vlastní řečí. Používat budeme vábničky, které napodobují hlas straky. Nejprve použijeme vábničku původně na orebice, na kterou vymyslel chytře pan Václav Svoboda, že se s ní dá velmi věrně napodobit klepavý hlas straky. Pro bližší kontakt pak použijeme vábničku pro syčivý hlas straky. Jak si vybereme místo pro lov? Je velmi důležité mít obeznaná oblíbená místa strak v revíru a na těchto místech budeme potom lovit. Pokud budeme lovit ze země se záštitou, musíme zvolit místo tak, abychom nebyli, jak se říká, na očích. Nejlépe mezi keři nebo pod stromy. Straky mají velmi dobrý zrak a na 500 m reagují na věci a lidi, které je ruší. V únoru můžeme použít s úspěchem staženou deku zvěře, vývrh, padlý nebo sražený kus zvěře. Kolem posadíme 2 až 3 straky balabány. Jednu vždy posadíme někam na keř nebo strom, neboť straky mají vždy hlídky. Po usednutí do záštity nebo na posed můžeme začít ihned vábit. Nejprve dlouhé čak,čak,čak,č­ak,čak,čak, pokud se starky ozvou budeme používat krátké rychle za sebou jdoucí čak,čak,čak. To je jeden z nejpoužívanějších zvuků strak při dorozumívání. Dále používají syčení a zvláštní kňouravý zvuk, něco jako íkč,íkč,íkč,který se dá výborně imitovat vábničkou na kavky. Velkou pomocí jsou samozřejmě balabáni. Při hledání partnera jsou pro straky důležité vizuální jevy. Pokud máme straky již někde v blízkosti, omezíme se pouze na krátké a strohé odpovědi. Nejlépe je napodobovat to, co právě straka sama říká. Budeme se zdržovat zbytečných pohybů, neboť můžeme být již pozorováni aniž bychom to tušili a pozorovat budeme nejen nebe, ale také okolní keře a stromy, neboť ze skušenosti vím, že právě starší a zkušené straky nepřilétnou, ale přiskáčou bez jediného hlesnutí přesvědčit se, co se zde děje. Pokud se nám v době toku podaří ulovit co nejvíce jedinců, snižujeme tím možnost populační exploze v květnu. Je to to samé jako s liškami, čím více jich ulovíme v době kaňkování tím méně jich musíme norovat.

Léto. Hned od 1.7 bychom měli intenzivně lovit kolem hnízd strak, kde se stále zdržují mladé a nezkušené straky. Ty jsou poměrně lehkou kořistí, neboť velmi dobře reagují na hlas vábničky a balabány. Pokud rozestavujeme balabány, vždy dáme jednoho nebo dva na zem a to samé na vyvýšené místo, aby byli z daleka vidět. Problémem u strak je jejich úžasná učenlivost. Místa lovu strak budeme pravidelně měnit, neboť straky se budou tomuto místu, kde se vám podařilo jich pár ulovit, obloukem vyhýbat. Pokusíme se ulovit během prvních 14 dnů co nejvíce strak, protože pak bychom se už měli soustředit na lov srnců a není dobré zneklidnovat zvěř nadměrnou střelbou v delším časovém úseku.

Podzim zima: V této době se straky sdružují do velkých hejn, čítající mnohdy zvláště v blízkoti velkých měst několik desítek kusů. Opravdová pohroma pro zpěvné ptactvo. Straky mají v oblibě hřadovat na místech, kde mají přehled a která jsou těžko přístupná. Přiblížit se k takovému hejnu je téměř nemožné, aniž bychom byli objeveni hlídkami. Zde můžeme využít triku, kterému mě naučil zkušený myslivec a vášnivý kynolog ing.Vladimír Dejmek. Tento trik se dá použít v průběhu celého roku a je prostý. Straka není příliš dobrý letec a nerada létá v silném větru. Pro tento případ je dobré mít obeznáno hned několik míst, kde by mohly straky hřadovat. Je dobré mít k dispozici alespoň tři dobré střelce. Straky ve větru ,,drží“ na hřadu dlouho a pokud máme možnost v dobrém krytu dostat se na střeleckou vzdálenost, úspěch nenechá na sebe dlouho čekat. Pokud napadne sníh budeme s úspěchem používat trik mršina, balabán, vábnička.

Střelivo.
Staky budeme lovit skýtovými a trapovými patronami. Při lovu mezi keři a tam kde máme pouze možnost na hozenou ránu používám skeetové patrony a zahrdlení. Tam kde budeme střílet na větší vzdálenost doporučuji vybavení na trap. Proč tak jemný brok? Stračí tělo skýtá velmi malý cíl.

Vrána černá a šedivka. ( corvus corone) Pro jarní období platí to samé jako pro všechny krkavcovité. V době toku reagují všichni velmi ochotně, neboť hledají partnera na páření. Anebo již utvořené páry obhajují své hnízdiště. Stejně jako u strak budeme používat vábničky, balabány a mršinu. V době toku velmi dobře reaguje na táhlé volání krá,krá,krá. Používat budeme dvě až tři vábničky ,, opět dobrý trik pana Svobody“, neboť čím více hlasů budeme imitovat, tím věrohodnější bude imitace vraního společenstva. Maskování by mělo být naprostou samozřejmostí. Zrak vrány je obdivuhodný. Použití balabánů zvyšuje samozřejmě naše šance na úspěch. Je dobré si vytipovat místa s čerstvě zasetým obilím nebo tam kde se orá nebo seče. Všude tam se slétají vrány, aby zde ukořistily něco do zobáku. Skládky jsou také výborným místem k lovu. Krkavcovití se velmi dobře naučili využívat nešvarů civilizace. Používám 3 až 8 kusů. V době hnízdění přímo agresivně reagují na hlas sojky nebo straky, neboť jsou potravní konkurenti. Tento trik můžeme stejně použít naopak při vábení strak, sojek a krkavců. Přes léto se budeme věnovat jiným druhům zvěře a budeme se těšit na zimní lov na sněhu. Zde použijeme bílého maskovacího oblečení a balabánů ve spojení s mršinou. Vynikající je kombinace straky a vrány. Během lovu budeme nepřetržitě vábit. Krákat budeme asi tři až čtyři série po 1 až 3 kráknutích. Pak dáme tři minuty pauzu a opět opakujeme tak dlouho, až přiletí vrány nebo jiní zástupci krkavcovitých. Střelivo používám silnější. Na bližší vzdálenost jsou to broky č. 3 a na větší vzdálenost i 3,5.

Krkavec velký (corvus corax) Náš největší zástupce krkavcovitých je bohužel chráněným druhem a bude záležet pouze na nás a naší jednotě, jestli se tento fakt v budoucnosti změní. Je to velmi inteligentní a přizpůsobivý pták. Traduje se, že krkavce nelze obelstít ani přivábit. Opak je pravdou. Začneme tokem. Na jaře budeme používat dlouhé krákání stejně jako u vrány krá, krá, krá prokládané krátkými jednotlivými kro, kro. Vábničku můžeme použít jak na vránu tak specielní na krkavce. Při hnízdění je dokáže rozzuřit hlas dravce. V zimním období použijeme stejného triku jako u vrány a straky – vábnička, balabáni, mršina. V tomto čase nouze je dokáže přivést k agresivním výpadům série rychle za sebou jdoucích kro,kro,kro, kro,kro,kro kro,kro,kro. I na otevřené louce, nekrytý, pouze v maskovacím obleku jsem několikrát tímto způsobem přiměl krkavce k útokům. Video můžete shlédnout na www.vábničky.cz u vábničky na krkavce. Nalétávali přímo na mě ve výšce 15m nad hlavou. Dalším způsobem vábení je naříkající srnče nebo zaječí vřeštidlo. Mnohdy přiletí na horách i několik kusů najednou. Tím potvrzují, že zajíci a srnčata nebo větší mláďata savců patří do jejich bohatého jídelníčku. Svou inteligenci a učenlivost potvrzují tím, že se naučili reagovat na střelnou ránu. Ne zřídka pár minut po výstřelu už nad vámi krouží v očekávání bohaté hostiny. Maskování těla je opět nutností stejně jako co nejmenší pohyb. K lovu použijeme zatím pouze kameru nebo fotoaparát.

Sojka obecná (Garrulus glandarius) Náš nejkrásnější zástupce krkavcovitých je také pod zákonou ochranou. Opět důkaz bezhlavé ochrany přírody. Sojek je všude plno a jsou velmi hojné. A kde jsou sojky hojné, tam také hojně ubývají zpěvní ptáci a mělo by se také uvažovat o jejím lovu. Naprosto nechápu její neomezené hájení a jsem otevřeně proti němu. A co vy?

Jak můžeme sojku vábit?
Sojka je vynikající imitátor hlasů ostatních ptáků a může stejně krákat jako vrána nebo syčet jako straka. V době toku se dá použít hlas naříkající sojky a volání sojky. Naši dědové používali k vábení buď ochočenou sojku nebo křídlovanou, kterou pověsili za stojáček na větev. Ona svým nářkem přivábila ostatní. V dnešní době nemusíme používat tento brutální způsob, neboť máme vábničku, která toto naříkání dokonale napodobuje. Dalšími místy na čekání na dobrý záběr sojky jsou krmná místa pro zvěř. Opět můžeme použít syčení a volání sojky. Maskování je důležité stejně jako u jejích předešlých příbuzných.

Co říci na závěr.
Jak jsem již zmínil, lov krkavcovitých je náročný a určitě napínavý způsob lovu. Zkuste to také a uvidíte, že vám tento lov v době hájení jiných druhů zvěře plně a hodnotně vyplní loveckou sezonu. Dalším důležitým, kladným a užitečným aspektem je aktivní ochrana přírody. Tlumením této škodné ulehčíme přírodě, která je už tak zkoušena následky naší lidské rozpínavosti. Záleží opravdu už jen na nás, jestli opravdu chceme sami zaujmout místo aktivních ochránců přírody, kteří umí držet spolu a dokáží se rozumně domluvit i s rozumnými ochránci přírody. |Vždyť jak se hezky česky řekne – je to jenom vo lidech.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     

 

 

 

 
  
   

 
 

 
 

 
 
 
  
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist